VT iRepair - шаблон joomla Авто

16pKsiążka, którą napisałem już kilka lat temu, pierwsza oparta na elementach autobiograficznych.
Bohaterem jest podchorąży Kmita, odwalający swój rok obowiązkowej służby wojskowej w 1986 roku na poligonach Pomorza. Codzienną, poligonowa rutynę zakłócają niepokojące wieści, potem rozkazy i gorączkowe przygotowania do wielkich manewrów w NRD. Macierzysty, 60 Kartuski Pułk Czołgów Średnich z Elbląga (wchodzący w skład 16. Kaszubskiej Dywizji Pancernej) rusza w drogę, a podchorąży Kmita wraz z grupą przygotowawczą ze służby mundurowej pułku jedzie na kolejny poligon, by przygotować teren na „powitanie” tysiąca elbląskich rezerwistów, którzy mają się przygotowywać do nowej, III Wojny Światowej. Po kilku nerwowych, ciężkich dniach Kmita wraz z awansem dostaje rozkaz dołączenia do pułku w NRD.


Żołnierze są przerażeni nadchodzącymi ścinkami wiadomości ze świata i brakiem informacji z domu. Kiedy przekraczają graniczną Odrę koło Szczecina zostają zaatakowani przez natowskie samoloty i poznają groźbę wojny z bliska. Potem jest tylko gorzej, a niebezpieczeństwo zaczyna zagrażać Kmicie i jego podwładnym bezpośrednio. Trzeba walczyć o przeżycie i samemu zabijać. Jednocześnie trwa wewnętrzna walka o zachowanie honoru i człowieczeństwa. Do Kmity coraz bardziej dociera prawda o tym co widzi i komu służy. Potem jest przeciwatomowy bunkier, desant i atomowe bombardowane, i dziesiątki dramatycznych decyzji, gdzie nie ma dobrego wyboru.
W książce opisałem swoje przeżycia z czasów „woja” i to, jak mogłaby wyglądać III Wojna światowa widziana z perspektywy żołnierza LWP. Z tego co wiem, żaden z naszych autorów nie opisał największej z wojen czasów Polski komunistycznej, gdzie dobro sowieciarzy było dobrem nadrzędnym i jedynym. Użyłem także wspomnień i relacji byłych żołnierzy 60 Pułku, przywołałem doświadczenie osobiście znanych pancerniaków i lotników, a także dane o sprzęcie naszym i natowskim.
Jest to dla mnie książka unikalna, napisana z wielką pasją, którą bardzo lubię. Mam nadzieję, że i moi czytelnicy ją wkrótce poznają.
Do książki dołączone jest opowiadanie „Punkt”, w którym bohaterem jest podchorąży Jan Rydz, obecnie generał brygady, dowódca 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież