VT iRepair - шаблон joomla Авто

Ludwik JeziornyRozpoczyna cykl powieściowy opisujący przełomowe lata 1918, 1919 i 1920, kiedy wybijaliśmy się na niepodległość a następnie biliśmy się ze wszystkimi sąsiadami o granice i wreszcie broniliśmy Ojczyzny i całej Europy przed napaścią bolszewickich hord.

Część pierwsza zaczyna się pod koniec 1917 roku, w obozie jenieckim na kresach, gdzie przebywają jeńcy armii kajzerowskiej, austriackiej i legioniści. Wydarzenia doprowadzają do buntu i ucieczki grupy więźniów, którzy docierają do posterunków wojsk niemieckich. I w tym miejscu ich losy zaczynają się rozchodzić, prowadząc do Lwowa, Krakowa, Wielunia, Warszawy czy Chełma. Pierwsza grupa bohaterów jest jak zaczyn nowego chleba, która pobudza tych, z którymi się zetknęli do myślenia, a czasami działania na rzecz niepodległości.

Są tu i młodzi ludzie obojga płci, i weterani wojenni, i kresowi dziedzice, i urzędnicy, i zwykłe łapserdaki. Chłopi, robotnicy, inteligenci. Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Niemcy, a nawet Węgrzy. Akcja rozwija się początkowo na kresach, ale potem przenosi do Królestwa Polskiego, Prus czy do Francji, gdzie po obu stronach walczą ludzie mówiący polszczyzną. Biją się na lądzie, ale także w powietrzu i na morzu. Wszystkie zdarzenia prowadzą do gorących dni października i listopada, kiedy to po kolei polskie wsie i miasta wybijają się na niepodległość, która dla niektórych staje się wielką radością, a inni jej nie zauważają. Miłość i śmierć, nadzieja i zwątpienie, beznadzieja codzienności i okopowego życia, tragedie, choroby i zniszczenia, czyli codzienność Polski 1918 roku, kiedy marzenia kilku pokoleń nagle się ziszczają. Książka przewidziana do wydania przez Bellonę jesienią 2018 roku.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież